Novinky v očkováni

03.01.2024

Vážení rodiče, od 1.1.2024 dochází ke změnám v očkování starších dětí.

Očkování proti HPV viru - t.j.virus způsobující rakovinu děložního čípku u žen, výskyt genitálních bradavic u obou pohlaví, dále může způsobovat rakovinu análního otvoru, hrtanu a pharyngu. Očkování se týká chlapců i dívek. Chlapci mají bonus, že nemůžou na svoji partnerku přenést virus způsobující rakovinu děložního čípku, pokud budou očkováni.

Nově se mohou očkovat dívky i chlapci od 11 do 15 let. Aby pojišťovna očkování plně hradila, musí být očkování zahájeno 1.dávkou nejpozději do 14 let a 364 dnů věku.

Očkuji vakcínou Gardasil 9, dříve s doplatkem 1700Kč, nyní zcela bez doplatku. Aplikují se 2 dávky, druhá dávka se podává po více než půl roce po první dávce.


Další očkování je proti meningokokové encefalitidě. Očkuje se proti typu B a ACWY.

Očkování se týká dívek i chlapců od 14 do 16 let. Očkují se 3 dávky. Proti meningokokovi typu B 2 dávky a proti ACWY 1 dávka v rozmezí 1 měsíce. Pokud jste nestihli očkování do 15 let, jak bylo minulý rok, můžete zavolat a domluvit se. Očkování musí být nejpozději zahájeno do 15 let a 364 dnů. Očkování je plně hrazené zdravotní pojišťovnou.

Všechny vakcíny mám v lednici, stačí zavolat a domluvit se na očkování.